איך לכתוב קורות חיים שישאירו חותם על המגייס/ת?

מרבית המאמרים שתקראו על איך לכתוב קורות חיים יסבירו לכם אילו נושאים צריכים להופיע במסמך ואיך להציג אותם בסדר הנכון. המידע הטכני שמסביר איך כותבים קורות חיים אמנם חשוב אבל סביר להניח, שלא די בכך כדי לגרום למגייס להזמין אתכם לראיון.

אז איך כותבים קורות חיים שיגרמו לכם להתבלט? איך לכתוב קורות חיים שיגרמו למגייס לזמן דווקא אתכם לראיון עבודה ומהן הטעויות שמהן אתם חייבים להימנע? התשובות במאמר.

הכללים שלא סיפרו לכם על איך כותבים קורות חיים

כתיבת קורות חיים הוא אחד השלבים החשובים ביותר בחיפוש עבודה. זוהי נקודת הפתיחה שלך, והיא חייבת להיות מעולה, כיוון שהיא צריכה להציג אותך באופן המיטבי, להשאיר חותם על המגייס ולעקוף את כל ערימת קורות החיים של המתחרים שלך. במאמר כל הכללים שילמדו אותך איך לכתוב קורות חיים, שיפתחו לך את הדלת לראיון הבא.

איך כותבים קורות חיים מנצחים ומאילו טעויות אתם חייבים להימנע?

 • הדבר הראשון שהמגייס מחפש בקורות חיים הוא טעויות וקרוב ל- 60% מקורות החיים נזרקים לפח בגלל שגיאות כתיב, דקדוק והקלדה שגויה. על מנת להימנע מכך, מומלץ להיעזר בתכנת איות לאיתור שגיאות ו/או עיניים נוספות שיעברו על המסמך.
 • קורות חיים ארוכים מידי ולא תמציתיים לא נקראים על ידי המראיינים. נמצא שמגייסים מקדישים בממוצע 6 שניות לקריאת קורות חיים, כך שמומלץ להיות ענייניים.
 • חוסר אותנטיות על ידי שיווק עצמי מוגזם עלול להפחית את הסיכויים שהמגייס יקרא את קורות החיים באופן משמעותי. חשוב להימנע מתיאורים מוגזמים כמו “זו הייתה העסקה הגדולה ביותר בתולדות החברה” וכדומה.

כשהשאלה שצריך לשאול היא מה לכתוב בקורות החיים ולא איך לכתוב קורות חיים – האלמנטים שחייבים להופיע במסמך שלכם

כתיבת קורות חיים נכונה חייבת לכלול את 4 האלמנטים הבאים:

 1. תוצאות כמותיות – מספרים מדברים יותר ממילים כשמדובר בקורות החיים, כיוון שהם מציגים ביצועים ותוצאות באופן מדיד. ציינו בכמה אחוזים עלה מחזור המכירות, בכמה עלתה התשואה עבור השקעה שביצעתם או בכמה הצלחתם להוזיל את העלויות במסגרת תפקידכם הקודם.
 2. עיצוב פשוט ואסתטי – הניסיון להתבלט עלול דווקא להכשיל, ופורמט Word בשחור לבן נטול יומרה, שמחולק לפסקאות מסודרות הוא הכי קל ונוח למגייס (זוכרים את 6 שניות החסד?).
 3. תגובה רגשית – על ידי קבלת תגובה רגשית מהמגייס ניתן למשוך את תשומת ליבו באלגנטיות. ניתן לעשות זאת בחלק האחרון של קורות החיים על ידי פיסקה קצרה, שמתארת נושא הקרוב לליבכם. המטרה היא ליצור מכנה משותף עם המראיין בבחירה של  אחד מ- 6 הנושאים הללו: ספורט, לימודים/ צבא, תחביבים, אוכל/ שתייה, התנדבות או טיולים וגאוגרפיה.
 4. שימוש במילות מפתח – בעידן הרובוטים הממיינים את קורות החיים (ולכן חשוב שהמסמך יהיה על קובץ Word ולא PDF) המגייסת תדוג את שלך בחיפוש אחרי מילות מפתח ולכן יש חשיבות גדולה לשימוש במילות מפתח ומונחים שהופיעו בתאור המשרה.

איך לכתוב קורות חיים בפורמט מנצח?

קיימות 4 תבניות מקובלות לכתיבת קורות חיים:

 1. כרונולוגי – התבנית הנפוצה ביותר, שמתמקדת בניסיון התעסוקתי מהיום לאחור. בתבנית זו כדאי למצות את 10-15 השנים האחרונות (אם רלוונטי) ולכלול גם פרויקטים צדדיים ומשרות זמניות רלוונטים.
 2. פונקציונלי – התבנית נועדה להדגיש מיומנויות, ניסיון תעסוקתי ותוצאות מוחשיות. תבנית זו יעילה במיוחד למי שמחפש אחר עבודה בתעשיות מתפתחות ללא מסלול ברור או למי שיש לו פערי זמן בתעסוקה.
 3. כרונולוגי ופונקציונלי – השילוב בין שתי התבניות הללו מתאים למועמדים שרוצים להדגיש פרויקטים והישגים גדולים הרלוונטים לתפקיד ובמקביל להציג את ההיסטוריה התעסוקתית שלהם.
 4. לא קונבנציונלי – תבנית קריאייטיבית, שחושבת מחוץ לקופסה ונועדה להציג את הכישורים של המועמד בדרך יוצאת דופן ולא מסורתית.

לחזק את קורות החיים עם מכתב מקדים

מאחר וקורות החיים צריכים להיכתב באופן ענייני ותמציתי ועדיף שיתפרסו לכל היותר על פני עמוד 1, רצוי לצרף מכתב מקדים לקורות החיים, שמסכם בקצרה את ההישגים והניסיון, תוך פירוט החוויה האישית של המועמד והמיומנויות האישיות שלו, שלא צוינו בקורות החיים.

נמצא שמכתב מקדים לקורות חיים מגדיל באופן משמעותי את הסיכוי שיקראו את קורות החיים של המועמד, ולעתים די בו, כדי לזמן את המועמד לראיון עבודה.

שאל את המומחה

חיפוש עבודה עלול להיות תהליך מאוד מתיש. המטרה שלי היא למצוא לכם עבודה מתאימה מהר ובמינימום מאמץ. רוצים לדעת איך לכתוב קורות חיים שיפתחו להם את הדלת לראיון העבודה הבא?

בואו נבחן יחד את סוג התפקיד אליו אתם רוצים להתקבל, נבנה ונתאים אליו את קורות החיים שלכם ונבצע סימולציה מקצועית לקראת הראיון, שתלמד אתכם כיצד לענות על כל שאלה מאתגרת או מכשילה בראיון העבודה, ותגדיל את סיכוייכם להתקבל.

מתלבט על מסלול קריירה? תן לי להוביל אותך

קבל סיוע לעשות סדר במחשבות, רצונות, היסוסים ולכל מה שקשור לבחירת על מסלול הקריירה הנכון עבורך,
השאיר הודעה ונקבע שיחת ייעוץ.